Novice

1. oktober, mednarodni dan starejših

Letošnji slogan je Staranje z dostojanstvom

Staranje prebivalstva je pomemben globalni trend, ki je krepko navzoč tudi v Sloveniji. V začetku leta 2024 je bilo starejših od 65 let 22 % prebivalstva, s čimer se uvrščamo nad povprečje EU. Projekcije kažejo, da se bo do leta 2050 število starejših nad 65 let več kot podvojilo. To bo bistveno spremenilo potrebe po plačani in neplačani podpori v formalnih in neformalnih okoljih.

Z večanjem deleža starejše generacije se bo močno povečalo povpraševanje po celovitih storitvah zdravstvenega varstva, oskrbe in socialne podpore. Vse bolj pomembne bodo skupnostne storitve. Pri tem pa je pomembno tudi to, da bo sistem oskrbe in podpore usmerjen v zagotavljanje osnovne človekove pravice – dostojanstva.

Uspešna prijava projekta ZAktivno v okviru projektov socialna aktivacija+

GeRI je bil s strani MDDSZ izbran na JR za sofinanciranje projektov socialne aktivacije+ s projektom ZAktivno za območje Osrednja Slovenija – vzhod v Domžalah. Začetek projekta je 1. 9. 2024 in traja do 31. 8. 2027.

V okviru projekta se bo izvedlo 5 programov, katerih cilj je omogočiti pridobitev socialnih, funkcionalnih in delovnih kompetenc za lažje vključevanje v izobraževanje/usposabljanje oz. trg dela.

Več o projektu

Kampanja „Demenca – od ozaveščenosti do akcije“

Doc. dr. Barbara Grintal je s svojim prispevkom Demografski trendi in pomen kreativnosti pri preventivi za demenco sodelovala v kampanji “Demenca – od ozaveščenosti do akcije”. Kampanjo je organiziral Zavod Pomni z namenom ozaveščati o preventivnih aktivnostih za preprečevanje in zakasnitev demence ter širiti informacije o zgodnjem odkrivanju in hitrem ukrepanju.

Poudarila je trenutne demografske trende, ki vplivajo na demenco: nižja stopnja rodnosti, rastoče starejše prebivalstvo in daljše življenje. Ravno zaradi tega je pomembna socialna vključenost, ki vpliva na dobro počutje in zdravje starejših odraslih, ustvarjanje podpornega okolja, ki sprejema bolezenska stanja ter tendenca k aktivnemu staranju, kjer posameznike vključujemo v različne kreativne aktivnosti. V okviru projekta C-POP bomo razvili aktivnosti, ki bodo temeljile na kreativnosti in prispevale k socialni vključenosti starejših odraslih v širšem evropskem prostoru. 

Več o samem dogodku lahko preberete v članku na RTV SLO https://www.rtvslo.si/dostopno/demenca-naj-ne-predstavlja-strahu-ampak-izziv/704667

Foto naslovne slike: Zavod Pomni

Creation-POP Metodologija – kreativni pristop za vodenje medgeneracijskih skupin

Projektno partnerstvo C-POP želimo s priročnikom Creation-POP Metodologija prispevati k področju gerontologije in izobraževanja odraslih s tem, da ponudimo način, kako v participativne medgeneracijske skupinske aktivnosti kot socialni recept uvesti kreativne in dramske metode.

V Creation-POP metodologiji je predstavljena zamisel o participativnem gledališču, s posebnim poudarkom na tem, kako lahko metode, ki temeljijo na drami in gledališču, uporabimo za raziskovanje različnih pojavov in tematik v skupinskem okolju. Zato se metodologija ne osredotoča na ustvarjanje gledaliških predstav, temveč uporablja gledališče kot sredstvo za ustvarjanje interakcije, dialoga in medgeneracijske izmenjave.

Priročnik je dostopen na spletni strani C-POP https://creationpop.eu/sl/resources/

Foto naslovne slike: Lara Deotto Bat in Neli Nusdorfer

Creation-POP Študija medgeneracijskih učnih dejavnosti za socialno vključevanje starejših – povzetek

Projektno partnerstvo C-POP je izvedlo raziskavo o koristih medgeneracijskega/vseživljenjskega učenja za socialno vključenost starejših odraslih s kombinacijo dveh delovnih metod – teoretičnih namiznih raziskav na nacionalni, regionalni in/ali lokalni ravni ter anketiranje starejših odraslih.

Ugotovitve si lahko preberete v poročilu na spletni strani C-POP https://creationpop.eu/sl/resources/

Foto naslovne slike: Lara Deotto Bat in Neli Nusdorfer

Creation-POP Poročilo o razumevanju potreb starejših in kako podpreti njihovo socialno vključenost

Projektno partnerstvo C-POP je pripravilo poročilo, ki obravnava trenutni evropski socialno-demografski scenarij in s tem povezane spremembe na družbeni ravni. Prinaša pregled literature o širokem konceptu dobrega počutja starejših in aktivnega staranja, osvetljuje oblike podpore starejšim (vključno z medgeneracijsko podporo), kreativnost kot socialno predpisovanje v korist starejših, znanje in modrost starejših ter staranje. Poleg tega so opisani konteksti aktivnega staranja v vseh partnerskih državah, kjer so poudarjeni kontrasti in podobnosti v politiki in praksi.

Celotno poročilo si lahko preberete na spletni strani C-POP https://creationpop.eu/sl/resources/

Uspešna projektna prijava v Erasmus+ KA220-ADU – Cooperation partnerships in adult education

3. 11. 2021 je Cmepius objavil seznam odobrenih vlog za nepovratna sredstva v akciji KA220-ADU, razpis Erasmus+ 2021, kjer smo bili uspešni s prijavo »A creative social prescription approach: promoting wellbeing of persons of older age through creativity-based intergenerational activities« (Creation POP).

Na podlagi raziskav, ki priznavajo pozitivne učinke ustvarjalne umetnosti na zdravje in dobro počutje (Dunphy, Baker, Dumaresq et al, 2019), želi ta projekt oblikovati in razviti program ustvarjalne delavnice, s pomočjo katerih bodo starejši odrasli odkrivali svoj glas, svojo vlogo, vidike vključevanja in dosegli večjo socialno vključenost.

Projekt “Ustvarjalni socialni recept: spodbujanje dobrega počutja starejših generacij z medgeneracijskimi dejavnostmi, ki temeljijo na ustvarjalnosti”. Creation POP bo raziskal, oblikoval in ponudil nove in učinkovite načine vključevanja starejših odraslih v družbo z medgeneracijskim učenjem in uporabo gledališča. V projektu se veselimo sodelovanja s partnerji: Izobraževalni center Geoss d.o.o. iz Slovenije, DUBLIN CITY UNIVERSITY iz Irske, LAUREA-AMMATTIKORKEAKOULU OY iz Finske, CESIE iz Italije in Associacio La Xixa Teatre iz Španije.

Aktivna udeležba na znanstvenem posvetu Gerontološkega društva Slovenije

Doc. dr. Barbara Grintal in doc. dr. Nikolaj Lipič sta aktivno sodelovala na znanstvenem posvetu z naslovom
»PRILAGODITVE NA TRGU DELA ZA STAREJŠE V MESTNI OBČINI LJUBLJANA«, ki ga je v četrtek, dne 21. oktobra 2021, ob 16.00 uri, organiziralo Gerontološko društvo Slovenije.

Tematika znanstvenega posveta je še posebej poudarila pomen nove paradigme prilagoditev na trgu dela
za starejše v Mestni občini Ljubljana v času zaostrenih družbenih, zdravstvenih in gospodarskih posledic
pandemije covida-19. Prizadevanja mestotvornih in mestoslužnih dejavnosti pod okriljem Mestne občine
Ljubljana so že dlje časa usmerjena v izboljšanje delovnih pogojev in vključevanja starejših občank in
občanov na trg dela. Vse to krepi prizadevanje Mestne občine Ljubljana za kakovostno in aktivno staranje, ki
je bistvenega pomena za vzpostavljanje okoliščin, ki vodijo v izboljšanje družbene blaginje tudi za starejše.

Spremljanje dosedanjega razvoja na področju dela in skrbi za stare jasno kaže, da le-ta seveda ni
povsem optimalen. Vsekakor pa je strateško usmerjen v prizadevanja za odpravo vseh ovir in barier, ki starejše
kakorkoli omejuje na trgu dela. Pogosto morda niso individualne percepcije občank in občanov o njihovi
vključenosti na trg dela skladne s širšimi družbenimi okoliščinami, zato je tovrstni znanstveni posvet priložnost
za identifikacijo področij, ki bi jih veljajo okrepiti v smeri prizadevanj za prilagoditve na trgu dela za starejše
v Mestni občini Ljubljana tudi v prihodnje.